marcusmodels.net - Mastercraft JAS 39A Gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen Tue, 08 Jul 2025 17:47:47 +0200 Joomla! - Open Source Content Management sv-se info@marcusmodels.net (info@marcusmodels.net) Dag 1: JAS 39A Gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/197-dag-1-jas-39a-gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/197-dag-1-jas-39a-gripen Nytt bygge! Vi bygger en JAS 39A Gripen i skala 1/48! Häng med direkt!

Tillverkaren är Mastercraft, fast egentligen så är det en ompaketerad Italeri-Gripen det handlar om. Instruktioner och dekaler skiljer sig från Italeri-satsen. I grund och botten är det en bra byggsats så det ska bli kul att bygga ihop den och ordna till den riktigt snyggt. Jag kommer bygga den direkt från lådan utan några som helst tillägg. Möjligen gör jag ett par säkerhetsbälten av Tamiya-tejp till katapultstolen, men det är allt. Vi ska få färdigt bygget så det slipper bli en "surdeg" i onödan. Svårighetsnivån är inte alltför hög så det ska nog gå bra.

Då rullar vi igång med lite bilder på vad vi ska syssla med några veckor framöver.

 Bildgalleri

{gallery}byggblogg/JAS39/dag1,thumbs=1,caption=0,fileinfo=1,turbo=1{/gallery}

 Om bygget

Innehållet känner vi igen från Italeri-byggsatsen och det är helt okej kvalitet, möjligen är panellinjerna lite breda och djupa, men det ger bättre fäste för vädringen senare! Det första jag börjar med är att titta i instruktionerna och fundera över vilken variant jag ska bygga. Det finns mer än en variant att välja, men jag har bestämt mig för att bygga individ 39132 som den var märkt under flygdagen på F17 Ronneby den 29 Augusti 2004. F17 firade 60 år och eftersom jag själv besökte flygdagen så är valet busenkelt! Flygplanet hade dagen till ära en speciell dekal på stjärtfenan och texten "1944-2004" på kroppen. Dekalerna i byggsatsen är kanske inte helt korrekta rent färgmässigt och trycket på ena dekalen till stjärtfenan är lite skum med ett offset-fel i den gula "60 år" delen. TwoBobs har ett fint dekalark som ersättning, men det ska vi inte använda oss av, eller hur? Wink

Okej, så jag har bestämt mig för en variant. Nästa steg blir att leta efter någon form av referensbilder på hur flygplanet såg ut i verkligheten. Jag börjar titta runt i bokhyllan och hittar en hel bok om bara JAS 39 Gripen, en bok skriven av Gunnar Lindqvist och Bo Widfelt och utgiven av Air Historic Research AB. När jag slår upp förstasidan ser jag att det är en speciell upplaga som jag köpte när jag var medlem i Svenskt Miltärhistoriskt Bibliotek och min bok är nummer 1531 av 9999. Kul! Dock hittar jag inga referenser till individ 39132 men det finns en del fina bilder på cockpit och lite annan nyttig information som kan komma väl till pass under byggets gång.

Vidare ut på internet och Google! På Airliners.net gör jag en sökning efter individnumret och får fem träffar med ett par-tre bilder på just planet under flygdagen. Eftersom Mastercraft verkar ha det lite rörigt när det gäller vilka dekaler som ska sitta var så är referensbilder bra att ha. Har ni några fler bilder att rekommendera, tipsa mig gärna med kommentar här under artikeln.

Okej, det var dagens aktiviteter. Det är kväll och jag hinner inte komma igång med bygget, men imorgon ska vi börja klippa plast och få ihop cockpit, så häng med!

Vi avslutar väl med en smarrig uppvisning av Fredrik Muchler i sin Gripen!

JAS 39C Gripen Air Display - 2006
http://www.youtube.com/watch?v=kVw49DAkbQY

]]>
marcus@marcusmodels.net (Marcus W) Mastercraft JAS 39A Gripen Sun, 26 Dec 2010 23:01:24 +0100
Dag 2: JAS 39A Gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/198-dag-2-jas-39a-gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/198-dag-2-jas-39a-gripen Nu drar vi igång med cockpit! Vi limmar och målar och förbereder inför sammanfogningen av kroppshalvorna. Nu går startskottet! Kolla in gallerierna nedan.

 Bildgalleri

{gallery}byggblogg/JAS39/dag2,thumbs=1,caption=0,fileinfo=1,turbo=1{/gallery}

]]>
marcus@marcusmodels.net (Marcus W) Mastercraft JAS 39A Gripen Tue, 28 Dec 2010 21:21:53 +0100
Dag 3: JAS 39A Gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/200-dag-3-jas-39a-gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/200-dag-3-jas-39a-gripen Idag limmar vi ihop kroppshalvorna, vingarna, luftintagen och fixar med en del andra detaljer inför morgondagen. Nu har vi fått upp tempot! Jag hoppas att dagens aktiviteter ger en smidig övergång till målandet, vi får se hur pass mycket filande och slipande det blir.

 Bildgalleri

{gallery}byggblogg/JAS39/dag3,thumbs=1,caption=0,fileinfo=1,turbo=1{/gallery}

]]>
marcus@marcusmodels.net (Marcus W) Mastercraft JAS 39A Gripen Wed, 29 Dec 2010 15:53:51 +0100
Dag 4: JAS 39A Gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/201-dag-4-jas-39a-gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/201-dag-4-jas-39a-gripen Idag har vi slipat alla fogar och spacklat med superlim där det behövts. Jag har inte tagit med stegen med slipning, det var ganska mycket slipdamm kan jag dock säga. Däremot ska jag kolla fogar och korrigera vid behov. Jag kommer att återritsa panellinjer som försvunnit i slipningen. Jag kommer även montera HUD i cockpit samt maskera huven. Nu kör vi!

 Bildgalleri

{gallery}byggblogg/JAS39/dag4,thumbs=1,caption=0,fileinfo=1,turbo=1{/gallery}

]]>
marcus@marcusmodels.net (Marcus W) Mastercraft JAS 39A Gripen Thu, 30 Dec 2010 00:00:07 +0100
Dag 5: JAS 39A Gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/203-dag-5-jas-39a-gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/203-dag-5-jas-39a-gripen Nu går vi över allt mer till målningsstadiet. Idag ska vi grundmåla planet för att se hur helheten ser ut och om det är några områden som behöver bättras på, såsom t ex panellinjer som behöver återritsas eller fogar som behöver slipas. Sen efter grundmålningen så monterar vi kanonen på undersidan och avslutar med pre-shadning på både över- och undersida. Kul!

 Bildgalleri

{gallery}byggblogg/JAS39/dag5,thumbs=1,caption=0,fileinfo=1,turbo=1{/gallery}

]]>
marcus@marcusmodels.net (Marcus W) Mastercraft JAS 39A Gripen Sun, 02 Jan 2011 14:04:07 +0100
Dag 6: JAS 39A Gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/204-dag-6-jas-39a-gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/204-dag-6-jas-39a-gripen Idag ska vi måla! Jag ser fram emot att ta fram airbrushen och blåsa på lite gråtoner. Vi får se om vi hinner med något mer än detta i dag. Nu kör vi!

 Bildgalleri

{gallery}byggblogg/JAS39/dag6,thumbs=1,caption=0,fileinfo=1,turbo=1{/gallery}

]]>
marcus@marcusmodels.net (Marcus W) Mastercraft JAS 39A Gripen Mon, 03 Jan 2011 21:17:38 +0100
Dag 7: JAS 39A Gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/205-dag-7-jas-39a-gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/205-dag-7-jas-39a-gripen Nu är vi på upploppet på väg in mot mållinjen med bygget! Idag ska vi klarlacka och lägga på dekaler. I själva verket sträcker sig denna dagen över tolv timmar. för klarlacken behöver torka innan vi applicerar dekalerna, men här är vad som hänt hittils. Kolla in galleriet nedan.

 Bildgalleri

{gallery}byggblogg/JAS39/dag7,thumbs=1,caption=0,fileinfo=1,turbo=1{/gallery}

]]>
marcus@marcusmodels.net (Marcus W) Mastercraft JAS 39A Gripen Mon, 03 Jan 2011 22:36:29 +0100
Dag 8: JAS 39A Gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/206-dag-8-jas-39a-gripen https://marcusmodels.net/mastercraft-jas-39a-gripen/206-dag-8-jas-39a-gripen Nu är den färdig! Nytt personligt rekord på bara åtta dagar! Eftersom förutsättningarna var ett direkt-ur-lådan bygge så var det inte många hinder på vägen. Kolla in gallerierna nedan, första delen visar de sista stegen innan modellen blir klar och sen visar jag slutresultatet. Läs gärna sammanfattningen i slutet också!

 Bildgalleri

{gallery}byggblogg/JAS39/dag8,thumbs=1,caption=0,fileinfo=1,turbo=1{/gallery}

 Bildgalleri

Jag låter bilderna nedan tala för sig själv!

{gallery}byggblogg/JAS39/dag8/finished,thumbs=1,caption=0,fileinfo=1,turbo=1{/gallery}

 Sammanfattning

När jag påbörjade detta bygge så var det med inställningen att få den färdig under juluppehållet. Byggsatsen skulle byggas direkt-ur-lådan utan några som helst tillägg eller ändringar. Jag visste också att byggsatsen inte var så svår eller avancerad att bygga vilket talade för att jag faktiskt skulle kunna lyckas hålla tidsramen. Det har jag gjort, på åtta dagar har den blivit klar.

Byggsatsen är från början en Italeri-sats och denna vet vi sen tidigare är ganska grovhuggen. Formerna för en Gripen stämmer väl okej, men detaljerna är ganska grova och panellinjerna är breda och mjuka. Jag har på grund av detta inte försökt skapa en Mona Lisa, vilket skulle kräva mycket mer jobb och utdelningen kanske inte så stor. Så jag har tagit byggsatsen för vad den är och min uppfattning är att det är en bra byggsats att bygga för att få något färdigt snabbt, som en katalysator när man fastnat i detaljer i ett avancerat projekt. Efter ha byggt denna byggsatsen så känner man sig redo att gå vidare med något mer finstämt, kanske en Hasegawa eller liknande byggsats.

Det var kul att bygga ett plan som man sett i verkligheten i luften, i mitt fall på flygdagen på F17 2004. Dekalerna var ganska okej, men vissa dekaler visade silvring och gick inte att få ordning på med ens flera lager MicroSol. Återigen, jag tar det för vad det är och nöjer mig med det.

Färgmässigt känns det som jag hamnat ganska rätt, utan behöva sitta och blanda färger. Jag körde helt enkelt på Vallejo Model Air Gray Primer och Tamiya XF-19 Sky Grey, det funkar okej tycker jag. Det var kul att maskeringen med häftmassan fungerade så bra och att jag slapp bättra på resultatet, det blev fint från början.

Det här var kul! Nu ska jag sätta tänderna i något mer avancerat och biffigt, mest troligt en Koreansk F-15 Eagle, håll utkik i byggbloggen!

Tack för att du läser min byggblogg, välkommen åter!

]]>
marcus@marcusmodels.net (Marcus W) Mastercraft JAS 39A Gripen Tue, 04 Jan 2011 22:52:54 +0100